Medycyna Niekonwencjonalna

Medycyna naturalna i niekonwencjonalna Częstochowa

 Medycyna Niekonwencjonalna w Częstochowie

Termin “medycyna alternatywna” obejmuje szeroki zakres praktyk i systemów medycznych wywodzących się z kultur całego świata. W krajach takich jak Polska używa się go do opisania praktyk medycznych spoza głównego nurtu. Termin “medycyna alternatywna” jest subiektywny. Podczas gdy lekarze w jednej części świata mogą uważać daną praktykę za niekonwencjonalną, lekarze w innych częściach świata mogą uważać tę samą praktykę za niekonwencjonalną. W niniejszym artykule omówiono, czym jest medycyna alternatywna, jakie są jej różne rodzaje i czy jest ona lepsza od medycyny konwencjonalnej.

Co to jest medycyna alternatywna?

Terminem “medycyna alternatywna” określa się każdą formę medycyny lub leczenia, która nie wchodzi w zakres konwencjonalnej praktyki medycznej. W Częstochowie termin ten odnosi się do form medycyny, które nie są powszechnie akceptowane lub praktykowane przez lekarzy, zwłaszcza tych, które nie mają tak wielu dowodów naukowych na poparcie jak metody bardziej powszechne. Niektóre rodzaje medycyny alternatywnej istnieją od setek, a nawet tysięcy lat. Inne są całkiem nowe. Czasami to, co na początku było “niekonwencjonalne”, może stać się częścią głównego nurtu medycyny ze względu na mocne dowody na to, że działa i nie stwarza obaw o bezpieczeństwo.

Czy medycyna alternatywna to to samo, co medycyna komplementarna?

Wiele osób używa zamiennie terminów takich jak medycyna alternatywna, medycyna integracyjna i medycyna komplementarna. Jednak każdy z tych terminów opisuje coś innego:
  • medycyna alternatywna: opisuje systemy lub praktyki medyczne, które działają jako zamiennik medycyny konwencjonalnej. Przykładem może być osoba podejmująca leczenie danego schorzenia zamiast leczenia głównego nurtu.
  • Medycyna komplementarna: opisuje niekonwencjonalne podejścia medyczne jako uzupełniające lub pozytywne w stosunku do leczenia konwencjonalnego. Na przykład, osoba cierpiąca na migrenę może przyjmować konwencjonalne leki przeciwbólowe, ale także brać udział w sesjach biofeedback.
  • Medycyna integracyjna: opisuje podejście do medycyny, które łączy metody konwencjonalne i mniej konwencjonalne w skoordynowany, oparty na dowodach sposób.
  • Medycyna holistyczna: odnosi się do metod leczenia, które biorą pod uwagę zdrowie człowieka jako całości, a nie koncentrują się na jednym narządziu lub układzie organizmu. Niektóre rodzaje medycyny alternatywnej, komplementarnej i integracyjnej są również holistyczne.

1. Terapie umysłu i ciała

Terapie umysłu i ciała koncentrują się na relacji umysł-ciało, aby pomóc w leczeniu lub radzeniu sobie z chorobą. Oto kilka przykładów:

Medytacja

Medytacja jest starożytną praktyką, która zajmuje poczesne miejsce w religiach takich jak hinduizm i buddyzm. Obecnie istnieje wiele form medytacji, które ludzie mogą wypróbować; niektóre z nich są religijne, inne nie. Wiele badań potwierdziło, że medytacja przynosi korzyści zdrowotne. Może ona obniżyć ciśnienie krwi i poziom stresu. Badania sugerują, że może również zmniejszyć objawy choroby:
 • lęk
 • depresja
 • zespół jelita drażliwego
 • bezsenność
 • menopauza

Biofeedback

Biofeedback polega na wykorzystaniu urządzeń mierzących nieświadome lub mimowolne procesy zachodzące w organizmie, takie jak rytm serca czy skurcze mięśni. Następnie urządzenie przetwarza te informacje na sygnały dźwiękowe, wizualne lub dotykowe. Następnie terapeuta pomaga osobie nauczyć się kontrolować te sygnały. Biofeedback może pomóc ludziom nauczyć się rozluźniać obolałe mięśnie, zmienić ich stan psychiczny i nie tylko. Najczęstsze zastosowania metody obejmują leczenie zaburzeń nerwowo-mięśniowych, przewlekłego bólu, lęku i nietrzymania moczu.

Hipnoza

Hipnoza polega na wprowadzeniu pacjenta w stan głębokiego relaksu i skupieniu się na sugestiach lekarza, podczas gdy dana osoba znajduje się w stanie hipnozy. Celem jest przekazanie sugestii, które pomogą zmienić stan psychiczny danej osoby, co przyniesie korzyści zdrowotne. Większość klinicystów zgadza się, że hipnoza przynosi korzyści w przypadku:
 • lęku
 • bólu
 • zaburzeniach nastroju
 • rzucaniu palenia

Joga

Podobnie jak medytacja, joga jest ćwiczeniem umysłu i ciała, które wywodzi się z praktyk duchowych. Polega na poruszaniu się po sekwencjach pozycji i rozciąganiu, jednocześnie skupiając się na oddychaniu. Wiele osób na całym świecie praktykuje jogę, aby promować dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne. Niektóre badania sugerują, że joga może pomóc w następujących przypadłościach:
 • obniżyć poziom stresu
 • poprawić sen
 • poprawić równowagę, zarówno fizyczną jak i psychczną
 • radzić sobie z lękiem lub depresją
 • zmniejszyć ból szyi i dolnej części pleców
 • zarządzać wagą i redukować nadwagę
 • złagodzić objawy menopauzy
 • zmniejszyć objawy chorób przewlekłych
Większość badań nad korzyściami jogi dotyczy niewielkiej liczby osób, więc nadal potrzebne są dalsze badania.

Tai Chi

Tai chi to sztuka walki wywodząca się z Chin. Polega ona na wykonywaniu serii pozycji lub powolnych ruchów w połączeniu z kontrolowanym oddechem. Niektóre badania sugerują, że tai chi może pomóc w następujacych przypadkach:
 • poprawić równowagę u osób starszych i osób z chorobą Parkinsona
 • zmniejszyć ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego
 • zmniejszyć ból pleców
 • poprawić jakość życia osób cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak fibromialgia, rak i choroby serca.

2. Terapie biologiczne

W terapiach biologicznych do poprawy stanu zdrowia lub leczenia schorzeń wykorzystuje się substancje takie jak rośliny i żywność. Oto kilka przykładów:

Suplementy diety

Niektórzy praktycy stosują suplementy diety, takie jak witaminy, minerały lub inne korzystne związki, aby leczyć lub kontrolować stan zdrowia.

Rośliny

Obejmuje to wykorzystanie roślin lub związków roślinnych w celach medycznych. Istnieje wiele przykładów roślin, które ludzie wykorzystują do leczenia objawów lub schorzeń. Popularne przykłady to m.in:
 • konopie indyjskie (CBD)
 • olej z wiesiołka
 • kurkumina, która pochodzi z kurkumy
 • allicyna pochodząca z czosnku
 • waleriana

Specjalne środki spożywcze lub diety

Dietetyczne podejście do medycyny polega na stosowaniu samej żywności w leczeniu niektórych stanów chorobowych. Może to obejmować spożywanie pokarmów o określonych właściwościach leczniczych, stosowanie diety zawierającej określone składniki odżywcze lub całkowite unikanie pewnych pokarmów.
Medycyna Niekonwencjonalna w Częstochowie

3. Terapie biopolem

Terapie te mają na celu pomoc ludziom poprzez manipulowanie niewidzialnymi polami energetycznymi. Według niektórych systemów i praktyk medycznych, energia otaczająca ciało może mieć wpływ na zdrowie. Praktycy wierzą, że niektóre schorzenia można leczyć poprzez rozwiązywanie problemów lub blokad energetycznych.

Niektóre przykłady terapii biopolem to m.in:

Dotyk terapeutyczny

Polega na tym, że terapeuta przesuwa dłońmi po ciele lub delikatnie je dotyka, aby kontrolować lub przywrócić przepływ energii.

Reiki

Reiki pochodzi z Japonii. Podczas Reiki praktykujący starają się kontrolować energię w ciele za pomocą swoich rąk. Może to obejmować położenie ich na kimś, tuż nad kimś, a nawet pracę w pewnej odległości od tej osoby. Celem jest uwolnienie zatrzymanej energii i poprawa naturalnych zdolności leczniczych organizmu.

4. Terapie oparte na ciele

Terapie oparte na ciele polegają na fizycznym poruszaniu przez terapeutę jedną lub kilkoma częściami ciała danej osoby w celu uzyskania korzyści terapeutycznych. Typowe przykłady to:

Masaż

Podczas masażu terapeuta używa palców, dłoni lub narzędzi do ugniatania, pocierania lub szczypania tkanek miękkich ciała. Jest to starożytna terapia i ludzie praktykowali ją w większości kultur na przestrzeni dziejów. Istnieje wiele rodzajów masażu, każdy z nich charakteryzuje się inną techniką, rytmem i obszarem ciała.

Całe systemy medyczne to zestawy przekonań i praktyk, które współdziałają ze sobą. Zazwyczaj systemy te rozwijały się przez setki lat. Niektóre z najbardziej znanych metod to:
Refleksologia

Refleksologia polega na uciskaniu lub manipulowaniu punktami nacisku w dłoniach lub stopach. Dzięki temu terapeuta może oddziaływać na inne części ciała i pomagać im. Może to również sprzyjać relaksacji.

Terapia chiropraktyczna

W ramach tej terapii manipuluje się mięśniami, tkankami lub kośćmi, aby pomóc organizmowi wyleczyć się z zaburzeń mięśniowo-szkieletowych lub pomóc w radzeniu sobie z chorobą, która może powodować ból.

5. Całościowe systemy medyczne

Całe systemy medyczne to zestawy przekonań i praktyk, które współdziałają ze sobą. Zazwyczaj systemy te rozwijały się przez setki lat. Niektóre z najbardziej znanych metod to:

 

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM)

TCM to złożony system oparty na wierze w dwie przeciwstawne siły: yin i yang. Aby ciało i umysł były zdrowe, praktycy wierzą, że yin i yang muszą pozostawać w równowadze. Aby to osiągnąć, praktycy TCM stosują połączenie terapii ziołowych, terapii umysł-ciało oraz fizyki.

TCM ma ponad 2000 lat i to właśnie z niej wywodzą się takie praktyki jak akupunktura i tai chi.

Medycyna ajurwedyjska

Ajurweda to holistyczny system opieki zdrowotnej, który rozwinął się w Indiach tysiące lat temu. Praktycy ajurwedy wierzą, że każdy człowiek składa się z pięciu elementów: powietrza, ognia, wody, ziemi i eteru (lub przestrzeni). Sposób, w jaki te elementy łączą się ze sobą, dyktuje sposób funkcjonowania organizmu.

Medycyna homeopatyczna

Homeopatia wywodzi się z Niemiec i ma około 200 lat. Skupia się na dwóch teoriach: że “podobne leczy podobne” i że im mniejsza dawka czegoś, tym jest to skuteczniejsze.

Istnieje wiele dowodów na to, że homeopatia działa w prawie każdym schorzeniu. Zazwyczaj w leku homeopatycznym nie pozostaje nawet atom substancji wyjściowej a mimo to skuteczność leku jest im większa im większe jest jego zdynamizowanie.

Medycyna naturopatyczna

Naturopatia to system, który obejmuje połączenie tradycyjnego i niekonwencjonalnego podejścia do medycyny. Koncentruje się na stosowaniu naturalnych i nieinwazyjnych składników oraz technik, takich jak zioła, ćwiczenia fizyczne, zmiany w diecie, masaż, zabiegi kosmetyczne i inne.

W Częstochowie, niektórzy naturopaci mogą również przepisywać leki farmaceutyczne, ale zależy to od lokalizacji.

Medycyna standardowa a medycyna alternatywna

Wiele osób spiera się, czy medycyna konwencjonalna jest lepsza od alternatywnej. Porównując je, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Dowody naukowe

Jedną z głównych zalet standardowej opieki medycznej jest to, że jest ona poddawana rygorystycznym testom. Dzięki próbom klinicznym i badaniom naukowcy mogą ustalić, czy pewne techniki, leki i sposoby leczenia są skuteczne i bezpieczne.

Wielu naukowców wykorzystuje te metody także do badania medycyny alternatywnej. Jednak dane nie zawsze są równie obfite i wiarygodne. Niektóre rodzaje medycyny alternatywnej, takie jak homeopatia, mają bardzo dużo dowowó na poparcie skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Niektóre rodzaje terapii alternatywnych zostały dobrze przebadane przez naukowców, dlatego lekarze mogą bezpiecznie zalecać je pacjentom. Przykładami takich terapii są joga i medytacja oraz akupunktura. Polskie Kolegium Lekarskie zaleca akupunkturę jako leczenie pierwszego rzutu w przypadku bólu w dolnej części pleców.

Składniki

Niektórzy ludzie uważają, że medycyna alternatywna jest lepsza od konwencjonalnej, ponieważ często koncentruje się na substancjach naturalnych, które według niektórych są bezpieczniejsze, łagodniejsze lub bardziej odpowiednie dla organizmu ludzkiego niż produkowane leki.

Jednakże, podobnie jak w przypadku leków konwencjonalnych, naturalne środki lecznicze mogą również powodować skutki uboczne, interakcje lekowe i zatrucia w przypadku niewłaściwego dawkowania. Niektóre produkty naturalne mogą również zawierać szkodliwe substancje niewymienione na etykiecie. Na przykład, niektóre ajurwedyjskie produkty zawierają naturalnie występujące toksyny, takie jak rtęć i ołów.

Nawet jeśli produkty naturalne są bezpieczne, firmom może być trudno zapewnić stały poziom mocy i czystości. Testy innych firm mogą zmniejszyć ten problem, ale nie wszystkie firmy z niego korzystają.

Dostępność

Dla niektórych medycyna konwencjonalna jest trudniej dostępna niż niekonwencjonalne metody leczenia dostępne w ich społecznościach.  Częstochowa ma tę przewagę że medycyna niekonwencjonalna może być:

 • bardziej przystępne
 • bardziej poznana lub łatwiejsza do zrozumienia i poznania
 • spójne z poglądami danej osoby
 • bliżej miejsca zamieszkania (Częstochowa i jej okolice)
 • umożliwia samodzielne jej praktykowanie

Są to ważne czynniki, które mogą uatrakcyjnić medycynę niekonwencjonalną. Osoby, które miały negatywne doświadczenia związane z opieką zdrowotną, mogą również preferować poszukiwanie niekonwencjonalnych opcji.

Podsumowanie

Medycyna alternatywna odnosi się do praktyk medycznych, które nie należą do głównego nurtu. W Polsce termin ten odnosi się do wielu różnych terapii i systemów medycznych, od ajurwedy po refleksologię.

Niezależnie od tego, jaką formę leczenia wybierze dana osoba, zawsze ważne jest, aby rozważyć dowody na jej poparcie, potencjalne korzyści oraz to, czy lekarz czy naturopata posiada odpowiednie kwalifikacje.  Warto też sugerować się doświadczeniami innych pacjentów.