Medycyna Naturalna

suplementy i medycyna naturalna

Medycyna Naturalna | Medycyna Naturalna Częstochowa

Co to są suplementy ziołowei jakie mają znaczenie ? (medycyna naturalna)

Produkty wytwarzane z roślin, które stosuje się w leczeniu chorób lub dla zachowania zdrowia, nazywane są produktami ziołowymi, produktami botanicznymi lub fitomedycynami. Produkt wytwarzany z roślin i stosowany wyłącznie do użytku wewnętrznego nazywany jest suplementem ziołowym.

Wiele leków na receptę i leków dostępnych bez recepty jest również wytwarzanych z produktów roślinnych, ale produkty te zawierają tylko oczyszczone składniki i są regulowane przez FDA. Suplementy ziołowe mogą zawierać całe rośliny lub ich części

Suplementy ziołowe (medycyna naturalna) występują we wszystkich postaciach: suszonej, posiekanej, sproszkowanej, w kapsułkach lub w płynie, i mogą być stosowane na różne sposoby, w tym:

  • połykać w postaci tabletek, proszków lub nalewek
  • zaparzać jako herbatę
  • nakładanie na skórę w postaci żeli, balsamów lub kremów
  • dodawanie do wody w wannie

Praktyka stosowania suplementów ziołowych sięga tysięcy lat wstecz. Obecnie stosowanie suplementów ziołowych jest powszechne wśród amerykańskich konsumentów. Nie są one jednak przeznaczone dla wszystkich. Ponieważ nie podlegają one ścisłej kontroli FDA ani innych agencji rządowych, stosowanie suplementów ziołowych pozostaje kontrowersyjne. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem w sprawie wszelkich objawów i dolegliwości oraz omówić stosowanie suplementów ziołowych.

FDA i suplementy ziołowe (medycyna naturalna)

FDA uważa, że suplementy ziołowe (medycyna naturalna) to żywność, a nie leki. Dlatego nie podlegają one tym samym standardom i przepisom dotyczącym testowania, produkcji i znakowania, co leki..

Obecnie można spotkać etykiety, które wyjaśniają, w jaki sposób zioła mogą wpływać na różne działania w organizmie. Jednak etykiety suplementów ziołowych nie mogą odnosić się do leczenia konkretnych schorzeń. Dzieje się tak, ponieważ suplementy ziołowe nie podlegają badaniom klinicznym ani tym samym standardom produkcji, co leki wydawane na receptę lub tradycyjne leki dostępne bez recepty..

Na przykład, dziurawiec jest popularnym suplementem ziołowym, który w niektórych przypadkach może być przydatny w leczeniu depresji. Na etykiecie produktu z dziurawcem może znajdować się napis “poprawia nastrój”, ale nie może on leczyć konkretnego schorzenia, takiego jak depresja..

Suplementy ziołowe (medycyna naturalna), w przeciwieństwie do leków, nie muszą być standaryzowane, aby zapewnić zgodność każdej partii produktu. Niektórzy producenci mogą używać słowa “standaryzowany” na etykiecie suplementu, ale nie musi ono oznaczać tego samego u każdego producenta.

Medycyna Naturalna w Częstochowa

Środki ostrożności przy wyborze suplementów ziołowych

Suplementy ziołowe (medycyna naturalna) mogą wchodzić w interakcje z lekami konwencjonalnymi lub mieć silne działanie. Nie należy dokonywać samodiagnozy. Przed zażyciem suplementów ziołowych należy porozmawiać z lekarzem lub wykwalifikowanym naturopatą.

 • Zdobądź wiedzę. Dowiedz się jak najwięcej o ziołach, które przyjmujesz, konsultując się z lekarzem (lub naturopatą) i kontaktując się z producentami suplementów ziołowych w celu uzyskania informacji.
 • W przypadku stosowania suplementów ziołowych należy dokładnie przestrzegać zaleceń podanych na etykiecie i stosować wyłącznie zalecane dawki. Nigdy nie przekraczaj zalecanej dawki i poszukaj informacji o tym, kto nie powinien przyjmować danego suplementu.
 • Współpracuj z profesjonalistą. Skorzystaj z usług wyszkolonego i licencjonowanego zielarza lub lekarza naturopaty, który posiada rozległe wykształcenie w tej dziedzinie.
 • Zwracaj uwagę na skutki uboczne. Jeśli wystąpią takie objawy, jak nudności, zawroty głowy, ból głowy lub rozstrój żołądka, zmniejsz dawkę lub przerwij przyjmowanie suplementu ziołowego.
 • Należy uważać na reakcje alergiczne. Silna reakcja alergiczna może spowodować trudności w oddychaniu. W takim przypadku należy zadzwonić po pomoc pod numer 112.
 • Sprawdź firmę, której zioła zażywasz. Wszystkie suplementy ziołowe nie są sobie równe i najlepiej jest wybrać markę renomowanego producenta.

Jakie są niektóre z najczęściej stosowanych suplementów ziołowych? (Medycyna naturalna w Częstochowie)

Poniższa lista powszechnie stosowanych suplementów ziołowych ma charakter wyłącznie informacyjny. Porozmawiaj z lekarzem (i/lub naturopatą) w celu omówienia konkretnych chorób lub objawów. Nie należy podejmować samodzielnej diagnozy, a przed zastosowaniem jakichkolwiek suplementów ziołowych należy porozmawiać z wykwalifikowanym specjalistą.

Ziołowy suplement

Typowe zastosowania

Kozłek lekarski

Ta przypominająca krzew roślina pochodząca ze wschodniej części Ameryki Północnej zawdzięcza swoją nazwę słowu oznaczającemu “szorstki” (w odniesieniu do struktury korzenia). Stosuje się ją zazwyczaj w stanach menopauzalnych, bolesnym miesiączkowaniu, skurczach macicy i zapaleniu pochwy.

Echinacea

Często stosowana w celu wzmocnienia układu odpornościowego organizmu, echinacea jest również uważana za środek zapobiegający przeziębieniom i grypie. Ta pochodząca ze Stanów Zjednoczonych roślina nazywana jest również jeżówką purpurową.

Czosnek

Czosnek jest powszechnie stosowany w chorobach układu krążenia, w tym w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu i trójglicerydów, związanego z ryzykiem miażdżycy.

Miłorząb dwuklapowy

Zioło to jest stosowane w wielu schorzeniach związanych ze starzeniem się organizmu, w tym przy słabym krążeniu i utracie pamięci.

Goldenseal

To zioło, pochodzące z Ameryki, jest popularne ze względu na swoje właściwości lecznicze i właściwości antyseptyczne. Często stosowany na przeziębienia i grypę, jest również popularny do łagodzenia wyściółki nosa, gdy jest zaogniony lub obolały.

Zielona herbata

Zioło to, pochodzące z Ameryki, jest popularne ze względu na swoje właściwości lecznicze i antyseptyczne, czyli powstrzymujące zarazki. Często stosuje się je w przypadku przeziębienia i grypy, ale jest również popularne w łagodzeniu stanów zapalnych lub bólu błony śluzowej nosa.

Głóg

Głóg jest popularnie stosowany w wielu schorzeniach serca i jest pomocny w leczeniu anginy, miażdżycy, niewydolności serca i wysokiego ciśnienia krwi.

Palma sabałowa

Saw palmetto może być stosowane w przypadku powiększonej prostaty, która jest częstym schorzeniem u mężczyzn po 50. roku życia.

Ziele dziurawca

Dziko rosnące z żółtymi kwiatami, to zioło od wieków stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych. Dziś jest popularnym zaleceniem dla łagodnej do umiarkowanej depresji.