terapia boreliozy częstochowa

Leczenie boreliozy Częstochowa

Borelioza | Borelioza w Częstochowie

inaczej choroba z Lyme

Choroba z Lyme jest wywoływana przez cztery główne gatunki bakterii. Borrelia burgdorferi i Borrelia mayonii wywołują Borelioza w Częstochowie, natomiast Borrelia afzelii i Borrelia garinii są głównymi jej sprawcami w Europie i Azji. Borelioza, najczęstsza choroba przenoszona przez kleszcze w tych regionach, jest przenoszona przez ukąszenie zakażonego kleszcza czarnej nogi, powszechnie znanego jako kleszcz jeleni.
Prawdopodobieństwo zachorowania na boreliozę jest większe, jeśli mieszkasz lub spędzasz czas na terenach trawiastych lub mocno zalesionych, gdzie kleszcze przenoszące boreliozę dobrze się rozwijają. Ważne jest, aby zachować zdroworozsądkowe środki ostrożności w miejscach, w których występują kleszcze.
 
Kiedy należy zgłosić się do lekarza i naturopaty?

Jeśli zostałeś ugryziony przez kleszcza i masz objawy choroby zwanej borelioza

Tylko niewielka część ukąszeń kleszczy prowadzi do boreliozy. Im dłużej kleszcz pozostaje przyczepiony do skóry, tym większe ryzyko zachorowania. Zakażenie boreliozą jest mało prawdopodobne, jeśli kleszcz jest wczepiony krócej niż 36 do 48 godzin.
Jeśli uważasz, że zostałeś ukąszony i masz oznaki i objawy boreliozy – zwłaszcza jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie borelioza jest powszechna – skontaktuj się z lekarzem i komepetentnym naturopatą. Leczenie boreliozy jest skuteczniejsze, jeśli rozpocznie się wcześnie..

Zgłoś się do lekarza i naturopaty, nawet jeśli objawy ustąpią

Zgłoś się do lekarza i naturopaty, nawet jeśli objawy znikną – brak objawów nie oznacza, że choroba zniknęła. Nieleczona borelioza może rozprzestrzeniać się na inne części ciała przez kilka miesięcy do lat po zakażeniu, powodując zapalenie stawów i problemy z układem nerwowym. Kleszcze mogą również przenosić inne choroby, takie jak babeszjoza i gorączka kleszczowa.

Przyczyny

W Częstochowa, Polska. Borelioza jest wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi i Borrelia mayonii, przenoszone głównie przez kleszcze czarne lub jelenie. Młode brązowe kleszcze są często nie większe niż ziarnko maku, co sprawia, że są prawie niemożliwe do zauważenia.
Aby zarazić się boreliozą, zakażony kleszcz jeleni musi Cię ukąsić. Bakterie dostają się do skóry przez ukąszenie i ostatecznie przedostają się do krwiobiegu.
W większości przypadków, aby przenieść boreliozę, kleszcz musi być przyczepiony przez 36 do 48 godzin. Jeśli znajdziesz przyczepionego kleszcza, który wygląda na spuchniętego, może on żerować wystarczająco długo, aby przenieść bakterie. Jak najszybsze usunięcie kleszcza może zapobiec zakażeniu..

Czynniki ryzyka

Miejsce zamieszkania lub spędzania wakacji może mieć wpływ na ryzyko zachorowania na boreliozę. Może to być również Twój zawód i zajęcia na świeżym powietrzu, które lubisz. Do najczęstszych czynników ryzyka zachorowania na boreliozę należą:
Spędzanie czasu na terenach zalesionych lub porośniętych trawą. W Stanach Zjednoczonych i w Polsce kleszcze jelenie występują głównie w silnie zalesionych obszarach północno-wschodnich i środkowo-zachodnich. Dzieci, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu w tych regionach są szczególnie narażone na ryzyko. Dorośli pracujący na zewnątrz również są narażeni na zwiększone ryzyko.
Posiadanie odsłoniętej skóry. Kleszcze łatwo przyczepiają się do gołego ciała. Jeśli przebywasz na obszarze, gdzie kleszcze są powszechne, chroń siebie i swoje dzieci, nosząc długie rękawy i długie spodnie. Nie pozwalaj swoim zwierzętom domowym na wędrówki w wysokich chwastach i trawach.
Nie usuwaj kleszczy szybko i bezmyślnie. Bakterie z ukąszenia kleszcza mogą dostać się do krwiobiegu, jeśli kleszcz pozostanie przyczepiony do skóry przez 36 do 48 godzin lub dłużej. Jeśli usuniesz kleszcza w ciągu dwóch dni, ryzyko zachorowania na boreliozę jest niskie.

Borelioza częstochowa

Powikłania
Nieleczona borelioza może powodować:

  • Przewlekłe zapalenie stawów (boreliozowe zapalenie stawów), zwłaszcza kolanowych
  • Objawy neurologiczne, takie jak porażenie twarzy i neuropatia
  • Zaburzenia poznawcze, takie jak osłabienie pamięci
  • Nieprawidłowości w rytmie serca.

Zapobieganie

Najlepszym sposobem zapobiegania boreliozie jest unikanie miejsc, w których żyją kleszcze jelenie, zwłaszcza terenów zalesionych, zakrzewionych, porośniętych długą trawą. Możesz zmniejszyć ryzyko zarażenia się boreliozą, stosując kilka prostych środków ostrożności:

Zakryj się

Na terenach zalesionych lub porośniętych trawą noś buty, długie spodnie włożone w skarpetki, koszulę z długim rękawem, kapelusz i rękawiczki. Staraj się trzymać szlaków i unikaj chodzenia wśród niskich krzewów i długiej trawy. Trzymaj psa na smyczy.

Używaj środków odstraszających owady

Nałóż na skórę środek odstraszający owady o stężeniu 20% lub wyższym DEET. Rodzice powinni nakładać repelent na dzieci, unikając kontaktu z ich rękami, oczami i ustami.
Pamiętaj, że repelenty chemiczne mogą być toksyczne, więc dokładnie przestrzegaj instrukcji. Stosuj produkty z permetryną na odzież lub kupuj odzież fabrycznie impregnowaną.

Postaraj się zabezpieczyć swoje podwórko przed kleszczami

Usuń szczotki i liście, w których żyją kleszcze. Regularnie koś trawnik. Starannie układaj drewno w suchych, nasłonecznionych miejscach, aby zniechęcić gryzonie, które przenoszą kleszcze.

Sprawdzaj odzież, siebie, dzieci i zwierzęta domowe pod kątem obecności kleszczy

Zachowaj szczególną czujność po spędzeniu czasu na terenach zalesionych lub porośniętych trawą. Kleszcze jeleni są często nie większe niż główka szpilki, więc możesz ich nie zauważyć, jeśli nie będziesz ich dokładnie szukać.
Dobrze jest wziąć prysznic zaraz po wejściu do domu. Kleszcze często pozostają na skórze przez wiele godzin, zanim się do niej przyczepią. Prysznic i użycie ściereczki do mycia rąk może usunąć nie przyczepione kleszcze..

Nie zakładaj, że jesteś odporny

Na boreliozę (borelioza) można zachorować więcej niż raz..

Usuń kleszcza tak szybko, jak to możliwe za pomocą pęsety 

Delikatnie chwyć kleszcza w pobliżu jego głowy lub ust. Nie ściskaj ani nie zgniataj kleszcza, lecz ciągnij ostrożnie i spokojnie. Po usunięciu całego kleszcza pozbądź się go, wrzucając do alkoholu lub spłukując w toalecie, a miejsce ukąszenia posmaruj środkiem antyseptycznym.

Kiedy powinieneś iść do lekarza, jeśli uważasz, że masz boreliozę?

Rumień wokół ugryzienia kleszcze wskazuje jednoznacznie że doszło do zakażenia po ugryzieniu kleszcza. Najlepiej zrobić zdjęcie rumienia i skontaktować się zarówno z lekarzem jak i profesjonalnym naturopatą. Możliwe iż lekarz zastosuje leczenie antybiotykami.

Jeśli po ukąszeniu kleszcza nie wystąpił rumień ale masz takie objawy jak zmęczenie, gorączka i ból głowy, możesz skontaktować się z nami w sprawie terapii  Borelioza w częstochowie